obraz

Moda na nowoczesne wnętrza i innowacyjne aranże pomieszczeń zawładnęła światem już wiele lat temu. Oczywiście zawsze występują wyjątki od reguły i istnieje grupa zapaleńców słynących z zamiłowania do rustykalności, retro rozwiązań, czy stylów klasycznych, ale fakt jest jeden – nowoczesność zbiera żniwo i zawładnęła umysłami wielu osób, również w Polsce. Rodzi się proste i trudne pytanie – co wieszać w tej sytuacji na ścianach ? Oczywiście zawsze znajdzie się obraz współgrający z nowoczesnością, można postawić także na oryginalną grafikę, ale dekoratorzy są nad wyraz zgodni – fotografia, to idealne uzupełnienia miksu stylów modernistycznych.

Bez nadęcia.

Obrazy niezależnie od treści wprowadzają do wnętrz swego rodzaju podniosły nastrój i bynajmniej nie chodzi tu o rodzaj, tudzież prąd artystyczny, ale przede wszystkim o sam fakt. Młodzi ludzie unikają obrazów nie tylko ze względu na to, że ich ceny są spore, ale przede wszystkim z uwagi na arystokratyzm z jakim mogą się kojarzyć. Rzecz jasna – spotkanie w gronie znajomych przy szklanym stole i dźwiękach muzyki dance w towarzystwie obrazu Kossaka przedstawiającego szarżę na Turków w bitwie pod Wiedniem delikatnie ujmując nie jest najlepszym połączeniem. Ale na takie sytuacje jest rada – eksperci jednogłośnie mówią, że dobre zdjęcie z nutką metaforyki jest czymś pośrednim pomiędzy sztuką wysokich lotów, a ulicznym muralem. Właściwie jest to swoista recepta na wnętrze w stylu nowoczesnym, niestety tkwi w tej prostocie jeden szkopuł – rodzaj fotografii.

Propozycje.

Jednym z przykładów świetnie sprawdzonych na przestrzeni sypialni jest natura. Aby uniknąć utartego pejzażu skraju jesiennego lasu, lub wodospadu w Beskidzie Niskim znakomitym rozwiązaniem będzie uchwycony w kadr łabędź z mocnym zbliżeniem i ostrością w tle którego wystąpi akwen. O tym, że natura ma szerokie spectrum znaczeń w fotografii świadczy również zdjęcie panoramy danego obszaru architektonicznego z perspektywy nieba. Dobrze, aby ów obszar był urozmaicony zielenią, bo to zieleń sprawia, że jesteśmy spokojniejsi, a gdzie jak gdzie, ale w sypialni przyda się odrobina harmonii i regeneracji. W modernistycznym salonie ciekawą alternatywą będą zdjęcia metaforyczne oddające jakiś fragment podniesiony do rangi symbolu. Warto, by znaczenie miało swą genezę i piętno w naszym życiu. Wrażenie zrobią zdjęcia doprawione szczyptą surrealizmu, które mogą wywołać ambiwalentne uczucie. Przykładem takiego dzieła jest popularne swego czasu zdjęcie z nurtu abstrakcji przedstawiające jabłko z ogonkiem w postaci knotu, który się dopala, lub świeca płonąca w odbiciu lustrzanym. Co jeśli chodzi o inne pomieszczenia ? Pokój dziecięcy może stanowić świetne miejsce na fotografię portretową przedstawiającą w postaci kolażu zdjęć z poszczególnych istotnych wydarzeń wizerunek naszej pociechy. Takie kolorowe i pozytywne fotografie z pewnością poza ciekawym urozmaiceniem dostarczą wielu wspólnych wspomnień. W kuchni warto postawić na elementy żywieniowe w niecodziennej odsłonie. Co powiecie na niebieskie truskawki w głębokiej czerni ? Innym przykładem jest rzeka białej czekolady w sepii. Gama propozycji jest bardzo szeroka i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
Aby mieć poczucie indywidualności warto udać się do zdolnego fotografa i zlecić mu zrobienie zdjęcia, które nas w pełni usatysfakcjonuje. Oferty są niezbyt drogie, a przecież dekoracja będzie służyć latami. Z takim zdjęciem można się udać do grafika, który zaproponuje alternatywne rozwiązania w celu uwypuklenia pewnych treści. Ważne jest, aby pamiętać o solidnej i dobrze dobranej ramie.