nowoczesne-mieszkanie

Każdy z nas ma swój własny, niepowtarzalny gust i dlatego dla każdego z nas idealne wnętrze będzie oznaczało coś innego. Mowa tu nie tylko o różnicach estetycznych, ale również praktycznych, o tym, jakie meble czy jakie urządzenia znajdą się w urządzanym przez nas pomieszczeniu czy w jaki sposób zostanie w nim zorganizowana przestrzeń.

Przede wszystkim – istnieją ogromne różnice pomiędzy sposobem, w jaki mieszkania urządzają mężczyźni i kobiety. To kwestia wychowania – dziewczynki od niemowlęcia ubiera się w róż, a chłopców w ubrania niebieskie. W ten sposób właśnie kształtują się kolorystyczne preferencje które wyraźnie rzutują później na nasze dorosłe gusta. Nie znaczy to bynajmniej, że pomieszczenia urządzane przez kobiety zawsze są różowe, bo byłoby to ogromne uproszczenie. Można jednak zauważyć, że kobiety nieco większą uwagę przywiązują do tego jak przestrzeń wygląda, a mężczyźni do tego, jaką spełnia rolę. Na tym różnice się nie kończą – kobiety zazwyczaj dbają o wnętrza bardziej. Mężczyźnie w pomieszczeniu ma być przede wszystkim wygodnie, a kobieta chce nim również nacieszyć oczy. W małżeństwach w roli projektanta przestrzeni najczęściej odnajduje się właśnie kobieta.

Na to, jak urządzamy swoje pomieszczenia, wpływa również nasz wiek. Okazuje się, że osoby starsze preferują styl retro, częściej decydują się na wyposażenie pomieszczenia w antyczne meble, wolą książki od nowoczesnych urządzeń, chętniej wieszają obrazy np. w sypialni, częściej sięgają po drewniane okna czy dodatki i bardzo lubią mieszkania, w których znajdują się kominki. Dla ludzi młodych natomiast najważniejsza jest praktyczność – mieszkanie ma dobrze spełniać swoją funkcję i być w miarę możliwości łatwe w utrzymaniu – nie nastręczać zbyt wielu problemów jeśli chodzi o sprzątanie, pozwolić dobrze się zorganizować itp. Oni z kolei chętniej decydują się na plakaty jak np. https://artpasaz.pl/dekoracje/obrazy-nowoczesne-2/plakaty-na-sciany/.

Istotne są również zainteresowania. Np. zapaleni podróżnicy bardzo lubią wieszać na ścianach zdjęcia ze swoich podróży, często oprawiając je w ramki. Zdjęcia w ramkach przedstawiają również często ważne momenty z życia, np. pierwszą komunię św., śluby itp. Sportowcy często zdobią mieszkania zdobytymi przez siebie medalami i pucharami, kolekcjonerzy eksponują swoje zbiory itp. Na swoją modłę mieszkania urządzają również najróżniejsi hobbyści – modelarze zdobią je za pomocą wykonanych przez siebie modeli, akwaryści eksponują akwarium, a mieszkania zagorzałych hodowców roślin często przypominają niewielkie dżungle.

Ciekawą kategorią są również majsterkowicze. W ich przypadku wnętrze może wyglądać jak mały warsztat. Mieszkania majsterkowiczów często wyglądają na zabałaganione. To wrażenie może być mylne – są po prostu dostosowane do czynności, jakie w nich wykonują, wszystkie kwestie estetyczne schodzą tu na drugi plan. Może być, że takie mieszkanie – warsztat jest utrzymane w porządku, ale w takim porządku, który po prostu pozwala użytkownikowi na swobodny dostęp do wszystkich niezbędnych narzędzi i materiałów.

Podsumowując – idealne wnętrze nie istnieje. Ideałów jest tyle, ile ludzkich charakterów. Właśnie to czyni zarówno wnętrza jak i ludzi tak interesującymi. Ta różnorodność i bogactwo sprawia, że zarówno my sami jak i nasze domy stanowimy niezmierzony ocean, którego nie sposób opłynąć od początku do końca. Nawet najbardziej podobne do siebie pokoje w końcu okazują się być od siebie odmienne i to nierzadko diametralnie.