sypialnia-jasne-kolory

W pomieszczeniu, w którym spędzamy najwięcej czasu w celu wypoczynku, którym jest nasz sypialnia najważniejsze jest bez wątpienia wygodne łóżko, a tak naprawdę materac, na którym będziemy spali. Wygodny materac to jeden z najważniejszych elementów zdrowego snu i udanego wypoczynku nawet po najtrudniejszym i bardzo ciężkim dniu pracy. Wśród wielu propozycji należy wybrać materac, który będzie najbardziej nam odpowiadał i dostarczy nam najwięcej wygody. Nie zawsze i nie koniecznie miękki materac będzie najlepszym rozwiązaniem w tej kwestii. Pomimo iż przyjemnie będzie się na nim odpoczywało, to może być nieodpowiedni ze względu na nasz kręgosłup.

Odpowiedni materac powinien podtrzymywać kręgosłup w naturalnej pozycji, właściwie to powinien on dopasowywać się do ciała. Zbyt miękki może powodować nienaturalne wygięcie kręgosłupa i powodować bóle pleców. Zbyt twardy może być powodem drętwienia mięśni, czy skurczy, jest to wywołane uciskiem na naczynia krwionośne znajdujące się w jego okolicy.

Właściwe utrzymanie czystości materaca jest również bardzo ważną kwestią dla naszej jakości snu. Materaca się nie pierze, czyści się go jedynie na sucho lub wilgotną szmatką. Najlepiej, by posiadał pokrowiec, który można wyprać ewentualnie wymienić.

Materace posiadają określoną liczbę stref twardości. Najlepszą wartość dla naszych pleców oferują materace liczące siedem stref. Na całej długości materaca znajdują się te obszary, które różnią się twardością. Inna jest twardość dla głowy, inna dla bioder, czy stóp a jeszcze inna dla naszych pleców i kolan.

Odpoczynek niewątpliwie zapewnia nam wygodnie posłane łóżko, ale również właściwie urządzona sypialnia. Najlepsze kolory ścian, to odcienie spokojne, mało agresywne, które wyciszają i uspakajają.

sypialnia-niebieskie-kolory

Delikatne, ciepłe kolory nadają pomieszczeniu przytulności. Mogą to być kolory piaskowe, lekki żółty czy pomarańcz, oczywiście stonowany. Można nawet wprowadzić stonowaną czerwień ale oczywiście w niewielkiej ilości, ponieważ czerwony może utrudnić nam zaśnięcie. Bardzo dobrze działa błękit który uspokaja, podobny wpływ ma zieleń, która pozwala odpocząć oczom, kojarzy się nam z naturą. Najlepiej unikać czerni, która nastraja do smutku, można wykorzystać ją, ale w zestawieniu z innymi optymistycznymi kolorami.

Biel jest bardzo elegancka, uspokaja i nadaje wnętrzom przestrzeni, każdy dobrze czuje się w miejscach jasnych.

Można też zadbać o odpowiednie przygotowanie sypialni pod kątem oświetlenia. Inne oświetlenie potrzebujemy do czytania (tu przyda się lampka nocna), inne do odpoczynku czy oglądania telewizji. Można znaleźć całe gotowe zestawy. Jeśli nie wiemy, które oświetlenie jest najlepsze do sypialni to dobrze jest się wybrać do centrum elektrycznego z oświetleniem – tam powinniśmy znaleźć fachową pomoc.

Jeśli mimo sprzyjających warunków otoczenia, mamy problem ze snem, warto zaparzyć sobie herbatkę ziołową i wyciszyć się np. przy dobrej książce.