sypialnia-niebieskie-kolory

Rożek niemowlęcy to bardzo praktyczny element wyprawki, który sprawdza się szczególnie na początku wspólnej drogi rodzica oraz niemowlęcia. Ułatwia pierwsze momenty w nowym środowisku i adaptację nowo narodzonego dziecka. Do czego służy rożek niemowlęcy i na co należy zwróć uwagę podczas jego zakupu? Odpowiadamy poniżej.

Rożek niemowlęcy – zastosowanie

W czasie porodu, warunki w jakich dotychczas przebywało niemowlę ulegają bardzo gwałtownej zmianie. Bezpieczne, ciasne miejsce, do którego przywykło znika, a w jego miejsce pojawiają się nowe, nieznane bodźce. Przyzwyczajenie do nich zajmuje niemowlęciu określony czas i aby ułatwić mu adaptację do nowych warunków warto wykorzystać rożek. Ciasne otulenie dziecka w rożku niemowlęcym daje mu podobne poczucie bezpieczeństwa, którego doświadczało przez ostatnie 9 miesięcy. Dzięki temu jest spokojniejsze i jest mu znacznie łatwiej przystosować się do nowego otoczenia.

Rozmiary rożków niemowlęcych

Rożki dla niemowląt bardzo często przyjmują kształt kwadratu o wymiarach 80×80 cm lub 100×100 cm. Nie warto wybierać rożków zbyt dużych, gdyż najczęściej już dwumiesięczne dziecko nie chce z niego korzystać. Należy mieć na uwadze fakt, że grubszy rożek w większym wymiarze może nie sprawdzić się w owinięciu małego niemowlaka, gdyż będzie zwyczajnie zbyt luźny i nie spełni swojej roli.

Odpowiedni materiał

Rożek niemowlęcy powinien być wykonany z dobrej jakości tkanin (np. taki jak rożek niemowlęcy bawełniany), która nie uczula i nie powoduje podrażnień. Z tego względu, najchętniej wybieranym materiałem jest zwykle bawełna. Alternatywą może być zyskująca coraz większą popularność tkanina bambusowa, która wyróżnia się właściwościami antybakteryjnymi i zdolnościami termoregulacyjnymi. Bardzo często, w rożkach niemowlęcych można również spotkać tkaninę minky, jednak najlepiej gdy jest ona po stronie zewnętrznej rożka. Jest to materiał sztuczny, który stosowany w rożku po stronie wewnętrznej, może powodować przegrzanie niemowlaka.

Rożek usztywniany czy bez usztywnienia?

Rożki najczęściej występują w dwóch wariantach: z usztywnieniem oraz bez. Rożki z usztywnieniem posiadają z tyłu wszytą kieszonkę, którą wypełnia się wkładką kokosową lub piankową. Takie rozwiązanie sprawia, że odczuwa się większy komfort w czasie noszenia dziecka, a samo maleństwo jest bezpieczniejsze. Rożkiem bez usztywnienia (dostępne np. tutaj) na pewno znacznie łatwiej ciasno otulić dziecko, ponadto rożki miękkie są też odpowiednio tańsze i rodzice często zachwalają je ze względu na dobre „wyczucie” maleństwa.

Rodzaj zapięcia

Aby ułatwić właściwe ułożenie rożka i utrzymanie go w pożądanym kształcie, wiele z nich posiada wszyte zapięcie. Najczęściej wybiera się rożki wyposażone w tasiemkę do zawiązywania lub rzep. Jest jeszcze możliwość wybrania modelu z zapięciem na zatrzaski, ale zapinanie w ten sposób może być dość czasochłonne i z czasem, zatrzaski mogą nie być tak wytrzymałe i rożek będzie się rozpinał. Sposób wiązania na tasiemkę daje możliwość regulacji tego, jak bardzo ciasno dziecko jest otulone, jednak ta metoda również może być dość czasochłonna. Sposób zapinania rożka na rzep należy na pewno do najszybszych i najłatwiejszych. Trzeba mieć jednak na uwadze, że częste rozpinanie i zapinanie na rzep może powodować jego szybkie zużycie.

Sprawdź także asortyment sklepów: https://organicseries.pl/ oraz https://www.beautyspaexpert.pl/