sypialnia-przyklad

Sypialnia to najważniejsze pomieszczenie w każdym, nawet najmniejszym mieszkaniu. W niej odpoczywamy, w niej zażywamy snu. Żeby właściwie wypocząć, musimy najpierw pomieszczenie zaaranżować. Wyzwanie staje się większe, gdy mamy do dyspozycji małą powierzchnię. Jednak nawet małą sypialnię da się ciekawie urządzić.

Odpowiednie kolory

Choć mamy w sypialni mało miejsca, są sposoby, aby sprawiała wrażenie większej, niż w rzeczywistości jest. Tym najpopularniejszym jest dobranie odpowiednich kolorów. Jeżeli chcemy, aby nasza sypialnia sprawiała wrażenie większej, należy zastosować do jej pomalowania jasne farby. Zawsze sprawdza się biel, a poza nią również kolor jasno niebieski, błękitny, waniliowy, limonkowy.

W małej sypialni można również wykorzystać tapety w jasnych kolorach. Odpowiednio dobrana tapeta, może dać lepszy efekt przestronności pomieszczenia.

Meble

Najpierw trzeba dokładnie się zastanowić, co jest nam niezbędnie potrzebne w sypialni i pamiętać, że najważniejsza w tym pomieszczeniu jest wygoda z jego korzystania. Oczywiście w sypialni musi znaleźć się wygodne łóżko, bo to w dużym stopniu właśnie od niego zależy jakość naszego wypoczynku. A co poza nim?

Jeśli pozwana na to miejsce, można umieścić szafki po jednej lub obu stronach łóżka (gdy nie korzystamy sami z sypialni), ewentualnie skrzynię na ubrania (jeżeli łóżko jest niskie i nie ma dolnej szuflady), szafę na lżejsze ubrania, bieliznę albo pościel. Przydatna może też być skrzynia na ubrania albo pościel, która po zamknięciu i położeniu na niej plastikowych lub korowych podstawek, zmieni się, chociażby w stolik kawowy.

Jeżeli mamy niewielkie mieszkanie, ale z wysokim stropem (na przykład w starej kamienicy), najlepszym rozwiązaniem może okazać się zbudowanie antresoli. Wtedy miejsce do spania znajdzie się na górze, zaś pod spodem można zaaranżować przestrzeń do relaksu z sofą, miejsce do spotkań ze znajomymi albo umieścić stanowisko pracy bądź szafy i szafki, w których pochowamy ubrania i buty. Tam też mogą znaleźć się półki na książki.

Generalna zasada jest taka, że meble do małej sypialni powinny być lekkie, opływowe, jasne i najlepiej, jeśli mogą pełnić więcej niż jedną funkcję. Z uwagi ma małą powierzchnię do aranżacji, w cenie są meble składane, wysuwane, rozkładane. Sam materac można dobrać po konkretnym wymiarze, np. tutaj.

Światło w sypialni

Dobrze jest, jeśli w sypialni znajduje się okno z jasną ramą, bo dzięki temu dociera światło naturalne, a rama w jasnym kolorze zwiększa jasność pomieszczenia. Jeśli chodzi o światło sztuczne, nie należy przesadzać. Wystarczy jedno górne źródło światła plus niewielkie lampki na nocnych stolikach albo kinkiety po obu stronach łóżka, jeśli jest miejsce. Choć lepszym pomysłem od nich wydaje się większa lampa stojąca obok łóżka z możliwością dokładnego nakierowania źródła światła dzięki elastycznemu statywowi.

Oddzielenie sypialni

Last but not least. Bardzo ważne jest, aby nawet w małym mieszkaniu oddzielić sypialnię od reszty mieszkania. Szczególnie jeśli dużo pracuje się w domu. Dzięki temu tworzymy podział na strefę do spania i strefę do pracy. Wydzielenia można dokonać naprawdę tanim kosztem, chociażby zasłonką, kotarą, ścianką gipsowo-kartonową.