duzy-salon

Brak miejsca w mieszkaniu na jadalnię lub też innego rodzaju pomieszczenie użytkowe wymusza bardzo często w wielu osobach chęć czy też potrzebę poszukiwania praktycznej opcji umożliwiającej wyjście z trudnej sytuacji. W takich przypadkach na pewno warto jest zastanowić się w jaki sposób szybko wydzielić dodatkową przestrzeń w niedużym mieszkaniu.

Okazuje się, że jest jak najbardziej możliwe i to nawet na kilka różnych sposobów. Do niedawna jedynym sposobem na podzielenia pomieszczenia były parawany lub budowa przepierzenia. Niestety nawet, gdy były one ozdobne, nie wyglądało to zbyt estetycznie, a potencjalni goście od razu wiedzieli, że coś znajduje się za parawanem.

Cała sztuka polega właśnie na tym, aby pomieszczenie było podzielone w taki sposób, aby nikt nie zdawał sobie z tego sprawy i nie podejrzewał, że coś takiego zaistniało. Do tego celu można wykorzystać nowoczesne parawany przesuwne wykonane z lekkiego, ale za to bardzo wytrzymałego plastiku lub plexy. Dla zapewnienia uczucia intymności można dodatkowo pokryć je pokrywą lustrzaną lub też jakimś ciekawym nadrukiem ze wzorem. Taka plexa umieszczona jest w sztywnej prowadnicy, dzięki czemu drzwi można dowolnie przesuwać. Warto także dodać, że tego rodzaju parawany można wykonać również samemu ze starych płyt winylowych czy też kawałków mat.

duzy-salon2

Jeśli jednak przestrzeń wydzielona ma mieć charakter jedynie symboliczny, tak jak w przypadku podziału salonu na część, w której się spożywa posiłki oraz taką gdzie jedynie odpoczywamy, można do tego celu wykorzystać zasłony sznurkowe lub też wykonane z jakichś innych ozdobnych kształtów. Taki podział nie zapewnia intymności w żadnym z tych pomieszczeń, sprawia jednak, że obie strefy są niejako wydzielone i w pewien sposób odizolowane od siebie. Jeśli z kolei chcemy podzielić na pół pokój dziecięcy, do tego celu najlepiej jest wykorzystać meble. W ten sposób nie narażamy się na wysokie koszty, sami natomiast dajemy sobie możliwość do wykonania przemeblowania czy też remontu za jakiś czas bez konieczności dementowania całego parawanu.

Najbardziej inwazyjnym sposobem podziału pomieszczeń, jest wykonanie go przy pomocy ścianek działowych w postaci wspomnianego wcześniej przepierzenia. W tym przypadku jednak, musimy liczyć się z faktem, że wymagać to będzie nieco większego nakładu pracy, pieniędzy oraz czasu. Trudniej będzie też o ewentualny demontaż, co w przypadku wcześniejszych propozycji jest bardzo proste. Oczywiście każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Jeśli jednak szukamy trwałego rozwiązania to wspomniane ścianki działowe będą najlepszym wyjściem. Odpowiednio wykończone (otynkowane, pomalowane) nie będą się różnić od zwykłej ściany. Dodatkową ich zaletą jest możliwość łatwej aranżacji – możemy zrobić jakiś nietypowe załamanie czy kąt, który byłby ciężki do realizacji przy zwykłej, murowanej ścianie.

Dobrym pomysłem jest też zatrudnienie architekta wnętrz. Podpowie on nam jak najlepiej podzielić pomieszczenie, by było zarówno elegancko jak i praktycznie.