blok

Świadomość inwestycyjna polskiego społeczeństwa w skali ostatnich 10 lat, bardzo mocno się rozwinęła. Dzięki temu, naprawdę możemy obserwować całe mnóstwo sensownych działań nastawionych na lokowanie kapitału. Tym samym, coraz większe grono Polaków ma nastawienie na zyski. I ma to swoje ogromne plusy, bo ludzie po prostu dostrzegli już na dobre, że poza pracą na etacie czy prowadzeniem firmy, warto jest poszukiwać dodatkowych strumieni przychodu. I okazji do generowania kapitału, który w przyszłości zagwarantuje nam godne warunki życia, bez wyrzeczeń i konieczności idiotycznego i zjadającego ze stresu kombinowania.

Mieszkanie na wynajem – strzał w dziesiątkę?

Tu trzeba powiedzieć sobie jasno. Kupno mieszkania to spory wydatek. Jednak gdy podejść do tematu w sposób analityczny i wyliczyć stopę zwrotu, szybko będzie mogło się okazać, że faktycznie będziemy mieli do czynienia z zyskowną i bardzo perspektywiczną inwestycją. W każdym razie, warto też wziąć pod uwagę, że opcji pozyskiwania mieszkań mamy bardzo wiele.

Na poziomie urządzania mieszkanie na wynajem, powstaje jedno pytanie.

Wynajem na pokoje, czy też całego mieszkania? A ktoś zapyta zaraz – a jaka jest różnica? No to scharakteryzujmy. Wynajem na pokoje jest dobry wówczas, gdy na przykład wynajmujemy mieszkanie osobom uczącym się, czy też uczącym się i pracującym dorywczo, na przykład w weekendy. Często mogą w takim mieszkaniu żyć osoby, które się nie znają. Wówczas, trzeba zadbać o to, by pokoje były oddzielne i posiadały możliwość zamknięcia. To gwarantuje większe bezpieczeństwo i prywatność.

Nie ma takiej konieczności wówczas, jeśli mamy do czynienia z wynajmem mieszkania parze, małżeństwu. Dodatkowo, są też kwestie, które dotyczą generalnie wykończenia. Innego standardu będzie oczekiwać student, a innego osoba, która już tylko pracuje. Studenci jakoś zawsze mają mniejsze wymagania, szukają przede wszystkim pokoju, w którym będzie można spać i się uczyć. Jasne, imprezują, ale z reguły od tego są kluby studenckie albo akademiki. Jednocześnie trzeba też mieć na uwadze, że nie powinno się generalizować.

Co do urządzania, na pewno trzeba w takim mieszkaniu zapewnić podstawowe sprzęty, czyli wyposażyć kuchnię w kuchenkę i lodówkę. Dodatkowo, co dosyć istotne, trzeba też dowiedzieć się czy osoba zainteresowana wynajmem chce również wstawić do mieszkania swoje meble. Jeżeli tak, trzeba będzie przeorganizować stan umeblowania sprzed wynajmu. Choć często bywają też sytuacje, w których naprawdę nie zależy ludziom na tym czy mieszkanie będzie umeblowane czy nie. Brzmi to może trochę niewiarygodnie, ale naprawdę można spotkać takie przypadki. I wcale nie są to jakieś wybitnie odklejone od rzeczywistości historie.

Co do wystroju to lepiej nie narzucać swojego stylu bo gusta są różne. Można oczywiście przyozdobić czymś ściany – tu można znaleźć plakaty do salonu a tu plakaty w stylu loft, pasujące do nowoczesnych mieszkań.

Mieszkanie na wynajem jest dobrą inwestycją, bez dwóch zdań. Warto jednak przemyśleć czy mamy na tyle cierpliwości, by się tym zajmować. To nie jest tak, że po prostu wpada nam co miesiąc określona kwota. Przeciwnie. Musimy reagować na szereg różnych zdarzeń, awarii, usterek. Nie ma sztywnego scenariusza wynajmu, który gwarantowałby bezstresowy tryb wynajmu w kolejnych miesiącach. Ale dla chcącego nic trudnego, perspektywa budowania finansowego zaplecza często wynagradza różne nieprzewidziane sytuacje.