sleep

Celem ukwiecenia naszej sypialni bynajmniej nie jest przyjemna woń – nie są to również wyłącznie kwestie estetyczne. Dobór właściwych roślin pozwoli nam czuć się znaczenie lepiej i pozytywnie wpłynie na naszą fizyczną kondycję. Jakie rośliny oraz kwiaty możemy stosować we własnej sypialni?
Co na to eksperci?

Zdaniem ekspertów, a w zasadzie – naukowców idea zastosowania kwiatów w sypialni jest nader ryzykowna. Wszystko za sprawą przetwarzania tlenu i oddawania dwutlenku węgla, który negatywnie wpływa na jakość naszego wypoczynku – zwłaszcza w nocy, gdy dostęp do światła jest praktycznie znikomy. Trudno zaprzeczyć podstawowej prawdzie chemicznej, jednak medal ma zawsze dwie strony – tak jest również w tym przypadku. Otóż istnieje szeroka gama roślin doniczkowych, które pomijają ową reakcję. Nie znaczy, że jej nie ma, jednak wydzielanie minimalnych ilości dwutlenku węgla przez średnio 8-10 godzin nie powinno mieć wpływu na nasze samopoczucie. Ponadto istnieje paleta roślin charakteryzująca się tzw. odwrotnym procesem syntezy. Część z nich nie tylko oczyszcza powietrze z drobnoustrojów i szkodliwych substancji, ale także wzbogaca powietrze w tlen.

Funkcje estetyczne

white
Rośliny mogą nie tylko dotleniać, ale także ocieplać – a mówiąc ściślej wprowadzać do wnętrza sypialni stosowną nastrojowość. Nie sposób nie domyślić się, iż są to zazwyczaj rośliny doniczkowe zielone – aby nasza sypialnia zyskała na estetyce warto zainwestować w kilka roślin niedużych. Okazałe egzemplarze nie dodają sypialni uroku, a wręcz przeciwnie – sprawiają, że czujemy się przytłoczeni pomimo bliskości natury. Rośliny zielone doskonale komponują się ze spokojnymi barwami. Zaliczamy do nich subtelny fiolet, beż, klasyczną biel oraz ciemną zieleń.

Jakie rośliny możemy hodować w sypialni?

plant
Wrzos – poza pięknym odcieniem lekko wyblakłego fioletu i zieleni wrzos jest rośliną, która nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Wrzos jest odporny na skrajne temperatury oraz różne poziomy wilgotności. Możemy go również zasuszyć – w ten sposób będzie ciekawą dekoracją nie tylko w wazonie, czy donicy, ale także jako ozdoba ścienna w formie bukietu.
Lawenda – lawenda to kolejny przedstawiciel fioletu. Jej głęboki aromat oraz subtelna woń ma zbawienny wpływ na nasz wypoczynek. Lawenda ze względu na swe nietuzinkowe właściwości uspokaja przez co sen jest spokojniejszy, a wypoczynek bardziej korzystny dla naszej formy zdrowotnej.
Eukaliptus – właściwości eukaliptusa są nader korzystne dla naszego zdrowia. Od dziesiątek lat olejki eteryczne tej rośliny służą celom inhalacyjnym. Klasyczny wygląd owej rośliny sprawdzi się zwłaszcza w sypialniach w stylu skandynawskim oraz modernistycznym. Co ciekawe eukaliptus dobrze czuje się w wysokiej wilgotności, a zatem może być ciekawym dodatkiem do łazienki.
Aloes – cechą szczególną aloesu jest wyciąganie z powietrza przykrych zapachów takich jak – woń po gotowaniu, zapach papierosów, czy pot nagromadzony w powietrzu podczas snu. Aloes – podobnie jak lawenda również ma właściwości kojące – świetnie sprawdzi się w każdej sypialni.
Artykuł powstał we współpracy ze stroną artpasaz.pl.