obrazy

Wybór obrazu nie jest łatwym procesem. Poza aspektami wizualnymi, czyli tematyką istotne znaczenie mają także kwestie techniczne. Zarówno estetyka, jak i aspekt techniczny w dużej mierze uwarunkowany jest rodzajem pomieszczenia w którym zamierzamy dekorować ściany. Jakie kryteria powinniśmy wziąć pod uwagę podczas wyboru obrazu? Odpowiedź w dzisiejszym artykule.

Przede wszystkim estetyka

Obraz jest w większości przypadków elementem dekoracji ściennej. Ów obszar odgrywa coraz większą rolę w aranżowaniu wnętrz nowoczesnych, które skupiają się na minimalizmie. Do wnętrz nowoczesnych zaliczamy aktualnie style – loft, modernizm, awangarda, abstrakcja oraz styl skandynawski. W tego rodzaju wnętrzach stosowanie obrazów klasycznych jest rzadkością – designerzy skupiają się przede wszystkim na grafikach, zdjęciach oraz plakatach nierzadko prezentujących motywy abstrakcyjne. Duży wybór plakatów i obrazów znajdziesz na artpasaz.pl lub  dekorolka.pl.

kolory

W przypadku wnętrz klasycznych – konwencjonalnych oscylujących wokół stylów vintage, anglosaskiego, czy rustykalnego korzysta się ze sprawdzonych rozwiązań, czyli obrazów na płótnie, bądź imitacji płótna prezentującego postaci, krajobrazy, pejzaże, czy martwą naturę. Kluczowe znaczenie dla odzwierciedlenia tematyki oraz motywu ma miejsce w którym obraz będzie eksponowany. W przypadku sypialni oraz salonu prym wiodą przede wszystkim tradycyjne obrazy prezentujące zazwyczaj sielskie pejzaże oraz romantyczne krajobrazy. W pomieszczeniach użytkowych takich jak kuchnia, czy łazienka dominują motywy roślinne, które we współczesnym wydaniu urozmaicone są mottem, bądź krótkim hasłem motywującym.

plakat

Techniczne zagwostki

Wbrew pozorom ogromne znaczenie ma również aspekt techniczny. Podczas wyboru obrazu kierować powinniśmy się przede wszystkim jego formatem. W przypadku pomieszczeń użytkowych format powinien być niewielki, obrazy zaś rozmieszczone równomiernie. Salony oraz sypialnie to doskonałe miejsce na stworzenie minimalistycznej galerii w której dominuje ekspozycja podstawowa oraz elementy dzieł pobocznych, a zatem format centralnego obrazu powinien być największy. Kolejnym aspektem technicznym jest rodzaj wykonania obrazu. Spectrum współczesnych możliwości jest w tym momencie ogromne – począwszy od tradycyjnych technik wykonywania obrazu na płótnie poprzez cyfrowe reprodukcje, aż do prostych – niezależnych plakatów.

obraz

W przypadku techniki wykonania należy wziąć pod uwagę styl dominujący w domu, czy też mieszkaniu. Ostatnim aspektem – na pozór mało ważnym, a jednak znaczącym jest metoda mocowania obrazu. Obrazy znajdujące się w ramie zazwyczaj posiadają specjalny hak dzięki któremu możemy zawiesić je na ścianie. Wówczas należy umieścić w ścianie specjalistyczny wkręt. W wielu przypadkach wystarczy zwykły gwóźdź, który będzie gwarantował stabilność wiszącego dzieła sztuki.