lights

Nikt nie wyobraża sobie mieszkania bez oświetlenia. Zapewnia ono komfort życia, bezpieczeństwo oraz poprawia estetykę wnętrza. Jednak źródło światła powinno posiadać odpowiednią oprawę. Wśród nich można wyróżnić plafony. Klasycznym plafonem nazywa się klosz, pełny lub częściowy, osłaniający zainstalowane w jego wnętrzu źródło światła.

Jak wygląda plafon?

Taki rodzaj oprawy charakteryzuje się tym, że przeważnie jest płaski, przez co dochodzi do efektownego oświetlenia miejsca, w którym zostały przymocowane. Są uniwersalne – mogą służyć zarówno jako oświetlenie główne jak i punktowe. Właśnie plafonami zastępuje się ciężkie żyrandole, ponieważ zastosowano w nich różnorodne kształty, przez co pozwalają nadać wnętrzu nowoczesny wygląd. Oczywiście stosuje się w nich już żarówki LED-owe, otrzymując możliwość wyboru barwy i mocy światła a także energooszczędność. Plafony są wykonywane z różnorodnych materiałów – od modnych połączeń szkła i metalu aż po drewno. Bardzo często wykonywane są zdobienia a nawet kolorowe obrazki.

Sprawdź także: https://comparic.pl/

Jak zamontować plafon?

Montaż plafonów jest bardzo elastyczny. Można je umieścić i na suficie i na ścianie. Montaż na suficie powoduje, że będą one głównym oświetleniem pomieszczenia, szczególnie tych niskich i o niewielkim metrażu. Taka oprawa nie powoduje tego, że przytłoczy wnętrza swoją wielkością, ale bardzo dobrze rozjaśni miejsce. Plafon zamontowany na ścianie sprawdzi się jako oświetlenie punktowe i odpowiednio zaakcentuje wiszące lustro, obraz lub inny element dekoracji pomieszczenia.

Czym kierować się podczas wyboru?

Uniwersalność powoduje, że plafon może być zastosowany w każdym pomieszczeniu. Aby dobrze komponował się z wnętrzem, należy wziąć pod rozwagę powierzchnię pomieszczenia, typ i wielkość oprawy oraz żarówki, które są będą do niej pasować.

Jeżeli plafon ma być zamontowany w łazience, koniecznie trzeba pamiętać o specyficznych warunkach tego pomieszczenia. To samo tyczy się oświetlenia montowanego poza domem. W tym przypadku należy wybierać tylko oprawy przeznaczone do użytku na świeżym powietrzu.

Autor: Sklep Lights