Kiedy na świat przychodzi dziecko, rodzice chcą zapewnić mu pełną opiekę, najlepiej dwadzieścia cztery godziny na dobę, bo przecież jest takie malutkie. Nie wyobrażają sobie, aby spało w innym pokoju, niż ich sypialnia. Tylko, czy to jedno pomieszczenie można urządzić w taki sposób, aby było przytulne i komfortowe dla tylu bardzo wymagających osób? Okazuje się, że tak.

Kilka praktycznych zasad, którymi warto się kierować

1. Składana sofa zaoszczędzi miejsce w ciasnej sypialni
Jeżeli sypialnia jest ciasna, warto wyposażyć ją w składaną sofę. Po złożeniu miejsca będzie pod dostatkiem, a gdy zostanie rozłożona, nastanie atmosfera sprzyjająca spaniu. Wystarczy tylko zainwestować w solidny mebel, aby cieszyć się nim przez długie lata.

2. Panele zamiast dywanu i wykładziny
W pokoju, w którym mieszka dziecko, nie powinno być dywanów zbierających kurz. Same panele wystarczą. Będzie można je łatwo utrzymać w czystości. Pomieszczenie też wyda się większe i przestronniejsze.

3. Duża szafa na ubrania
W sypialni rodziców i dziecka nie powinno się umieszczać zbyt wielu mebli. Należy ograniczyć się do łóżek i dużej szafy. Ta posłuży do przechowywania ubrań i innych rzeczy. Fajnie, gdyby udało się w tym zakresie wykorzystać jakąś wnękę. Można wówczas wykonać szafę pod konkretny wymiar, na zamówienie. Taka szafa nie będzie zbierała kurzu i sprawi, że wszystkie przedmioty, które mogłyby to robić, zostaną ukryte w jej wnętrzu. To będzie sprzyjało zarówno rodzicom, jak i dziecku.

Pokój dzielimy na pół

Sypialnię warto podzielić na pół. Wówczas każdą ze stron należy urządzić pod oczekiwania i potrzeby dziecka i jego rodziców. Jeżeli pomieszczenie jest na tyle duże, warto przedzielić je specjalnym parawanem. Dziś są takie drewniane, ładnie zdobione, z których można zbudować ściankę działową. Dzięki temu rodzice będą mieli trochę więcej prywatności, a i dziecku będzie spało się zdecydowanie lepiej. Każdą część można ozdobić osobno – tu można znaleźć obrazy do sypialni, a na brajankowo dekoracje do pokoju.

Kolor ścian ma ogromne znaczenie

Wydaje się, że kolor ścian nie ma najmniejszego znaczenia, a właściwie to powinno się iść za modą i wybrać do sypialni farbę na czasie. W rzeczywistości, a przede wszystkim w tym przypadku należy zdecydować się na kolor spokojny, który nie będzie drażnił dziecka, a pozwoli mu wypocząć i zachować spokój. Takim będzie na przykład błękit czy zieleń. Chodzi tu jednak o pastelowe barwy, delikatne. To oczywiście nie kłóci się z modą, gdyż wśród modnych barw można znaleźć także spokojniejsze odcienie.

Urządzając sypialnię, można spełnić oczekiwania oraz potrzeby dziecka i jego rodziców. Trzeba jedynie wcześniej zastanowić się nad tym wszystkim, aby rozpocząć realizację gotowego projektu, a nie w czasie tych prac zastanawiać się, co i jak zrobić. Odpowiednio urządzona sypialnia będzie komfortowa dla wszystkich. Warto dostosować się do pewnych zasad, aby powstałe pomieszczenie było też praktyczne i komfortowe. Trzeba pamiętać o tym, że przy dziecku zwykle rodzice nie mają zbyt wiele czasu na sprzątanie. Stąd rada, aby nie stosować dywanów i zbędnych półeczek.