Odpowiednie oświetlenie może zdziałać cuda – może być wspaniałą ozdobą i sprawić, że dotychczasowa aranżacja pomieszczenia zmieni charakter. Jednym z klasycznych rozwiązań są stylowe lampy i żyrandole. W dzisiejszym artykule podpowiemy, co warto wziąć pod uwagę podczas zakupu tej drugiej opcji i podzielimy się wskazówkami dotyczącymi tego, jak dopasować do pomieszczenia idealny model.

Dekoracyjność

Po pierwsze, odpowiedzmy sobie na pytanie – „czego oczekujemy od perfekcyjnego żyrandola?”. Duże modele o fantazyjnym kształcie zwracają na siebie uwagę i często stanowią najbardziej dekoracyjny element pokoju. Zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie, dobrze jest wziąć pod uwagę inne ozdoby obecne w salonie. Jeśli również są bardzo charakterystyczne, mogą, w parze z dużym, dekoracyjnym żyrandolem, sprawiać, że pomieszczenie wyda się zagracone, przeładowane, „duszne”. W takiej sytuacji lepszym pomysłem jest zainwestowanie w rozwiązanie bardziej minimalistyczne.

Funkcjonalność

Sklepy z oświetleniem zachwycają przepięknymi, mieniącymi się żyrandolami z kryształkami, klasycznymi żyrandolami pasującymi do bardziej tradycyjnych pomieszczeń i nowoczesnymi, designerskimi modelami. Zanim całkowicie zanurzymy się w zakupowym szale, zwróćmy uwagę na funkcjonalność każdego z rozwiązań i uwarunkowania naszego mieszkania, np. wysokość sufitów. Należy określić również, czy planujemy dodatkowe źródła światła w pokoju, czy może oświetlenie padające z żyrandola będzie oświetleniem głównym i jedynym. W tym drugim przypadku warto zwrócić uwagę np. na kształt klosza. Zbyt zabudowany klosz znacznie ograniczy oświetloną przestrzeń, co może być uciążliwe nie tylko w dużych, ale też w mniejszych pokojach.

Dobierając odpowiednie rozwiązanie do mieszkania, najlepiej zrobić listę z naszymi oczekiwaniami związanymi z nowym wyposażeniem. Takie wypunktowanie może sprawić, że na horyzoncie pojawią się inne ciekawe opcje, które, być może, w konkretnym przypadku sprawdzą się lepiej niż żyrandole (np. plafony, kinkiety czy listwy oświetleniowe).

Przy współpracy: Lights – Pstryk