Aktualne trendy w budownictwie są coraz bardziej wymagające dla instalacji grzewczych i wentylacyjnych. Z jednej strony należy sprostać, coraz ostrzejszym normom zużycia energii, a z drugiej strony wymagania użytkowników dotyczące designu i ergonomii są coraz większe. Wielu inwestorów staje przed dylematem czy zastosować tradycyjne grzejniki w połączeniu z wentylacją grawitacyjną, czy zdecydować się na system wentylacji mechanicznej z rekuperacją.

Grzejniki plus tradycyjna wentylacja grawitacyjna.

Jest to podejście znane od wielu lat i funkcjonujące z powodzeniem. Zaletą takiego rozwiązania jest jego prostota, ponieważ instalacja wentylacyjna składa się, jedynie z kanałów wentylacyjnych a ruch powietrza odbywa się dzięki różnicy gęstości powietrza ciepłego i zimnego. W pomieszczeniach znajdują się dobrze wszystkim znane grzejniki, które występują obecnie w różnych wariantach wykonania.

W tradycyjnej instalacji z wentylacją grawitacyjną powietrze jest dostarczane przez nieszczelności w stolarce okiennej lub nawiewniki, które coraz częściej są umieszczane w oknach ze względu na zwiększoną szczelność okien.

Instalacja wentylacyjna z rekuperacją.

Jest to instalacja wentylacyjna z wymuszonym obiegiem powietrza przez wentylatory. Sercem takiej instalacji jest centrala wentylacyjna wyposażona w rekuperator, czyli wymiennik ciepła, którego zadaniem jest odzysk ciepła z powietrza, które jest usuwane z pomieszczeń i przekazanie tego ciepła do powietrza świeżego, które jest nawiewane z zewnątrz. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zaoszczędzić wiele energii, która normalnie musi zostać zużyta, aby ogrzać powietrze nawiewane do pomieszczeń. Wydajności najlepszych rekuperatorów przekraczają 90 procent, a więc oszczędności są naprawdę duże. Kolejną zaletą instalacji z rekuperatorem jest estetyka. Wszystkie części składowe takiej instalacji mogą zostać zabudowane w przestrzeni nad sufitem podwieszanym lub szachtach technicznych. Dzięki takim zabiegom również hałas pochodzący z takiej instalacji nie będzie dokuczliwy dla użytkowników.  

Rekuperacja to przyszłość nowoczesnego budownictwa.

Niestety spełnienie wymagań zużycia energii przy założeniu, że w budynku będzie, jedynie wentylacja grawitacyjna jest coraz trudniejsze, a w perspektywie kilkunastu najbliższych lat, może okazać się wręcz niemożliwe do spełnienia. Przyszłość instalacji grzewczo-wentylacyjnych w budynkach należy zatem do instalacji mechanicznych wyposażonych w rekuperatory.. Takie instalacje zapewniają niskie zużycie energii, są ergonomiczne a prawidłowo serwisowane będą pracować długo i bezawaryjnie zapewniając odpowiednią higienę dzięki filtracji świeżego powietrza.