
Rekuperacja – efektywne ogrzewanie oraz chłodzenie pomieszczeń
Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna, która umożliwia efektywną wymianę powietrza wewnątrz budynku przy jednoczesnym zmniejszeniu strat ciepła. Dzięki cyklicznej wymianie powietrza podnosi się komfort życia, a przede wszystkim mieszkańcy mają dostęp do czystego powietrza, pozbawionego alergenów oraz zanieczyszczeń.
Jak wykorzystać rekuperację?
Dostarczane świeże powietrze do wnętrz budynku sprawia, że poprawić się może zdrowie mieszkańców. Jednocześnie minimalizuje się straty ciepła. Dzięki nowoczesnej rekuperacji ograniczone zostają rachunki za ogrzewanie, a jednocześnie zmniejsza się poziom wystudzenia budynku. Rekuperacja jest dużo bardziej efektywna niż ani Wentylacja grawitacyjna. Uniemożliwia pojawienie się tak zwanego ciągu wstecznego, który oznacza że powietrze może w niekontrolowany sposób być nadmuchiwane do pomieszczeń razem z brudem oraz osadami. Wentylacje mechaniczną można zastosować w budynkach o różnym przeznaczeniu. Najczęściej są to domy jednorodzinne, lecz także obiekty o dużych powierzchniach, takich jak sklepy, w galerii handlowej czy hotele. Regulacje ilości dostarczanego oraz odprowadzanego powietrza jest możliwe dzięki centralnej wentylacji, którą konfiguruje się zgodnie z potrzebami użytkowników oraz zapotrzebowaniem budynku. Uzyskuje się w ten sposób niższe koszty ogrzewania budynku, co może stanowić dużą ulgę dla portfela mieszkańców. Warto zastosować również nowoczesne grzejniki przypodłogowe Vasco, aby uzyskać maksymalną efektywność energetyczną budynku.
Sposób działania rekuperacji
Rekuperator umożliwia sprawną wymianę powietrza kropka w jego wnętrzu dochodzi do przepływania aż dwóch mas powietrza, czyli świeżego i zimnego pobieranego z zewnątrz, a także zużytego oraz ciepłego, które pochodzi z wnętrza budynku. Dwa te strumienie muszą przepłynąć przez centralę wentylacyjną. Jednocześnie nie dochodzi do mieszania strumień powietrza. Jednakże specyficzna konstrukcja rekuperatora umożliwia przekazywanie ciepła z wywiewanego powietrza do powietrza nawiewanego. W efekcie nagrzany powietrze jakie trafia do pomieszczenia nie powoduje wychłodzenia jak w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Ogromnym atutem jest także wymuszenie obiegu powietrza. Nowoczesne wentylacja mechaniczne w odróżnieniu do wentylacji grawitacyjnej nie zależy od różnicy temperatur na zewnątrz i w środku. To z kolei oznacza, że ciąg powietrza nie ustaje nawet w okresie wiosny i lata, natomiast powietrze jest użyte zostaje usuwane na bieżąco umożliwia to zachowanie optymalnej temperatury.