Budownictwo w Polsce w ostatnich latach notuje dynamiczny rozwój. Dostępność nowoczesnych materiałów i technologii pozwala obniżyć koszty budowy oraz skrócić czas trwania inwestycji. Materiałem budowlanych najchętniej wykorzystywanym do stawiania murów jest w ostatnim czasie beton komórkowy. To wysokiej jakości produkt wytwarzany z naturalnych składników.

Sposób wytwarzania suporeksu

Beton komórkowy został wynaleziony przez szwedzkiego architekta w 1923 roku. Do Polski materiał ten trafił w 1949 roku, a jego produkcję rozpoczęto w 1951 roku. Do jego wytworzenia używa się mieszaniny piasku kwarcowego, wapna, cementu, gipsu, wody oraz środka porotwórczego. Najczęściej jest to proszek lub pasta aluminiowa, która wchodzi w reakcję z wodorotlenkiem wapnia, tworząc mikropory wypełnione powietrzem. Tradycyjny beton komórkowy ma białą barwę. Produkt zawierający w swym składzie popioły lotne określany jest jako suporeks. Jego charakterystyczną cechą jest szary kolor. Zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala precyzyjnie kontrolować cały proces produkcyjny i wytwarzać bloczki o pożądanej gęstości oraz określonym kształcie i wymiarach.

Właściwości i zastosowanie pustaków suporeksowych

Popularność tego materiału budowlanego wynika z jego unikalnych właściwości. Duża ilość mikroporów wypełnionych powietrzem sprawia, że bloczki zapewniają znakomitą izolację termiczną. To sprawia, że mogą być z powodzeniem stosowane w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym. Struktura betonu komórkowego przypomina frezowany pumeks. Podobnie jak ta wulkaniczna skała suporeks charakteryzuje się dużą lekkością. To sprawia, że transportowanie materiału na placu budowy nie nastręcza żadnych trudności. Zaletą gazobetonu jest również łatwość obróbki, wpływająca na tempo prowadzonych prac budowlanych. Do cięcia i formowania betonowych bloczków nie są potrzebne żadne specjalistyczne narzędzia. Inne istotne właściwości suporeksu to odporność na działanie ognia oraz dobra izolacyjność akustyczna. Materiał ten najczęściej wykorzystywany jest do budowy lekkich i wytrzymałych ścian oraz stropów.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie materiału

Przed dokonaniem zakupu tego materiału budowlanego, trzeba zwrócić uwagę na jego gęstość. Suporeks o niskiej gęstości wyróżnia się najlepszymi parametrami cieplnymi. Warto jednak pamiętać, że wraz ze spadkiem gęstości zmniejsza się wytrzymałość betonowych bloczków. Istotne jest więc dobranie produktu o parametrach dostosowanych do potrzeb i występujących obciążeń. Istotne znaczenie ma też izolacyjność akustyczna bloczków. Od tego parametru zależy bowiem, jak mocno wyciszone będą pomieszczenia.