most

Od wielu lat, hotele charakteryzują gwiazdki świadczące o ich standardzie. Minimalna ilość to 1, a maksymalna to 5 gwiazdek. Logicznie patrząc- im więcej, tym lepiej. Jednakże nie ma żadnych, konkretnych norm, które oficjalnie przyznają gwiazdki danym obiektom. Skala ocen różni się również w zależności od państwa. Są takie kraje, jak Skandynawia, która nie uznaje przyznawania gwiazdek, a w Anglii czy Francji jest to zależne od upodobania. Należy zatem nie brać ilości gwiazdek za gwarant najwyższej jakości i najlepiej zrobić indywidualny research o konkretnych miejscu noclegowym. Warto jednak wiedzieć, co opisujące gwiazdki tak naprawdę znaczą.

Czy jedna gwiazdka to mało?

Hotele jednogwiazdkowe to takie, które mają wliczone w cenę noclegu minimum usług. Brew pozorom ich wyposażenie wcale nie jest ubogie. Pokój w takim hotelu musi mieć łóżko (jedno, lub dwu osobowe o konkretnych wymiarach), możliwość przechowania odzieży we wnęce garderobianej, lub szafie. Standardowo na jednego gościa powinny przypadać trzy wieszaki. Szafka nocna, lub stolik to kolejna wytyczna. Obowiązkowo w pokoju powinno znaleźć się biurko lub stół, oraz minimum 2 krzesła. Wieszak ścienny, lustro, podstawowe oświetlenie i co najmniej jedno gniazdko elektryczne to zalecane minimum. Podłogi muszą zostać obite wykładziną dywanową, lub być pokryte mniejszymi dywanikami, a okna muszą być możliwe do zasłonięcia- roletami, bądź firanami. W szafkach powinno znajdować się minimum zastawy. Łazienka może znajdować się na korytarzu i być ogólnodostępna dla wszystkich gości, lub jest połączona bezpośrednio z pokojem. Toaleta musi być wyposażona w wannę lub kabinę prysznicową, umywalkę z blatem i wc. Musi być dostęp do zimnej i ciepłej wody niezależnie od pory dnia, czy nocy. Poza tym wymagane w łazience jest gniazdko, kosz na śmieci, mydełko, ręcznik i szklanka. Recepcja powinna zagwarantować swoją dyspozycyjność i wsparcie gościa np. pobudką, podaniem śniadania, czy zorganizowaniem sprzątania. Musi być zapewnione miejsce parkingowe i przechowalnia cennych rzeczy i bagaży.

Jak widać powyżej, hotel jednogwiazdkowy wydaje się spełniać maksimum potrzeb przeciętnego gościa. Hotel z jedną gwiazdką więcej, poza tymi standardami, oferuje jeszcze pełny mini barek w pokoju, lub bar kawowy.

szlafrok

Trochę wyższy standard

Trzy gwiazdki opisują hotele o nieco wyższym standardzie. Pokoje wyposażone są w tv lub radio, wodę butelkową, środki czystości, tłumaczy osoba z portalu https://www.wszystko-do-hotelu.pl/. W samym hotelu powinna być możliwość korzystania z pralki, żelazka. Zapewniony musi być dostęp do restauracji, jeśli nie w hotelu- musi się ona znajdować w odległości 500 metrów od obiektu. Hotel czterogwiazdkowy wzbogacony jest o restaurację, sale konferencyjne i minimum dwa rodzaje zabiegów z odnowy biologicznej. Jest również możliwość kupienia, lub zamówienia kwiatów.

Wybierając hotel z 5 gwiazdkami spotkamy się z podobnymi standardami jak w hotelu o 4 gwiazdkach. Różnica polega w zwiększonej jakości usług.

Na koniec słów kilka

Jak widać, opisywane standardy same w sobie robią wrażenie, niezależnie od ilości gwiazdek. Na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że jeśli to są wytyczne ogólnie obowiązujące to pobyt w jakimkolwiek hotelu może być przyjemnością. Teraz należy przypomnieć sobie, czy nasze doświadczenia z hotelami były tak kolorowe? Niestety, należy wrócić do myśli przewodniej- nie wszystkie hotele są tak samo wyposażone, a ilość gwiazdek może być opisem sugerującym, ale nie gwarantującym wszystkich, opisanych tutaj norm. Dlatego najlepiej samemu sprawdzić, co wybrany przez nas nocleg nam oferuje, a opinie innych gości mogą pomóc nam w decyzji, gdzie lepiej się zatrzymać w podróży.