Hotel to miejsce w którym zatrudnienie znajduje wielu specjalistów z przeróżnych branż. Zróżnicowanie umiejętności, doświadczenia i osobowości sprawia, że hotel jest miejscem w którym krzyżuje się wiedza teoretyczna i praktyczna. W dzisiejszym artykule postanowiliśmy przygotować zestawienie najpopularniejszych stanowisk w hotelach profesjonalnych z ich krótką charakterystyką. Zapraszamy do pierwszej części artykułu!

Animator

Animator jest osobą, która zgodnie z definicją rozpowszechnia kulturę w placówkach publicznych o charakterze kulturalno-oświatowym. Do jego podstawowych obowiązków należy m.in. organizacja kółek zainteresowań, kursów, filmowych projekcji, wystaw oraz galerii. W hotelu poza wspomnianymi obowiązkami zajmuje się ponadto szukaniem sponsorów oraz tworzeniem reklamy przyciągającej gości oraz zewnętrzne przedsiębiorstwa. Ważnym ogniwem pracy animatora w hotelu jest także edukacja kulturalna oraz prowadzenie zajęć artystycznych z gośćmi.

bed

Barman

Miejsce barmana za hotelowym barem jest szczególne ze względu na specyfikę działalności hotelowej. Zajmuje się on kompleksową obsługą klienta prowadząc przy tym dokumentację związaną ze sprzedażą i rozliczeniami barmańskimi. Ponadto do obowiązków kelnera należy przygotowywanie drinków oraz udzielanie informacji na ich temat. W praktyce barman hotelowy bywa bardzo często spowiednikiem gości dbając w ten sposób o wizerunek hotelu.

Concierge

Do obowiązków tego nieco zapomnianego (przynajmniej z nazwy) fachu należy przygotowywanie spotkań biznesowych, konferencji, paneli dyskusyjnych i audytoriów w hotelach. W pełnieniu tego rodzaju obowiązków niezwykle ważna jest elastyczność oraz umiejętność organizowania czasu, ponieważ bardzo często zleceniodawcy zrzucają odpowiedzialność organizacyjną właśnie na concierge. W konsekwencji nierzadko można spotkać aranżera takich spotkań, który ustawia krzesła i wykłada ciasta na szwedzkich stołach. Współczesny wariant concierge pełni także rolę byłego odźwiernego.

Dyrektor hotelu

hotel

Jak sama nazwa wskazuje dyrektor hotelu odpowiedzialny jest za nadzór oraz koordynowanie całokształtu prac związanych z codziennym funkcjonowaniem obiektu. Osoba piastująca to odpowiedzialne stanowisko wykonuje ponadto szereg prac administracyjnych oraz sprawuje kontrolę nad pozostałą resztą pracowników. Poza ustalaniem obowiązków pracowników oraz udzielaniem kompetencji dyrektor hotelu opracowuje wewnętrzne procedury, których celem jest zwiększenie skuteczności działań poszczególnych stanowisk. Ważnym zadaniem hotelowego dyrektora jest także funkcja reprezentatywna – m.in. rozpatrywanie skarg.

Kelner

Kelner zatrudniony w hotelu różni się od tego, który pracuje na co dzień w konwencjonalnej restauracji. Do zadań kelnera hotelowego należy nie tylko obsługa gości hotelowej restauracji, ale także kompleksowa obsługa wszelkiej maści bankietów, rautów oraz im podobnych. Istotne znaczenie w tym fachu ma kultura osobista oraz znajomość kanonu savoir-vivre. Kelner podobnie jak barman ma ogromny wpływ na kreowanie wizerunku danego hotelu poprzez pełnienie funkcji reprezentatywnej i informacyjnej.

Przy współpracy z www.wszystko-do-hotelu.pl.