Współcześnie dzieci mają do wyboru całe mnóstwo zabawek, które najczęściej mają również rozwijać różne umiejętności i być wielofunkcyjne. Dzieci jednak szybko się nudzą, o czym świadczy najczęściej szybkie porzucenie zabawki w kąt, i poszukiwanie kolejnej, ciekawszej. Klocki w najróżniejszej postaci to doskonała alternatywa dla dzieci w każdym wieku, również tych w wieku szkolnym. Ważne jednak jest, by dobrać rodzaj tej zabawki do wieku dziecka, co będzie korzystne zarówno dla zainteresowania, jak i bezpieczeństwa dziecka. Jak wybierać klocki dla dzieci, i czym głównie się kierować?

Wiek najważniejszym wyznacznikiem?

Niewątpliwie jedną z pierwszych kwestii jaką należy brać pod uwagę jest to, by klocki były dobrane do dziecka pod względem wieku.  Niektóre modele są bowiem zbyt skomplikowane dla małych dzieci, a dodatkowo istnieje możliwość, że dziecko takim klockiem może zrobić sobie krzywdę. Warto zwrócić  szczególną uwagę na klasyfikację wiekową która zawsze znajduje się opisana na opakowaniu tych zabawek. Dla mniejszych dzieci lepszym rozwiązaniem będą klocki o dużej powierzchni, z bezpiecznych materiałów, pokryte pastelową farbą która nawet w zetknięciu się z ustami dziecka nie będzie sprawiała zagrożenia. Dużą popularnością cieszą się w ostatnim czasie klocki drewniane, które są nie tylko odporniejsze na uszkodzenia, ale równie ciekawe i dające wiele możliwości zabawy. Dla większych dzieci natomiast można już pomyśleć o klockach bardziej skomplikowanych, o większej ilości elementów w zestawie, którymi zabawa wymaga już nieco więcej koncentracji i pewnych umiejętności. Niektóre zestawy można również nabyć z konkretnymi figurkami z bajek, co w jakiś sposób nakierowuje dziecko na pewien tor zabawy.

Czy klocki (https://www.landtoys.pl/pl/c/Klocki/260) są dobre tylko dla chłopców?

Producenci klocków do zabawy nie klasyfikują ich w żaden sposób pod względem płci dziecka, jakie będzie je użytkować. Takie zabawki są odpowiednie zarówno dla chłopców jak i dziewczynek, choć można spotkać zestawy które są dedykowane stricte dla chłopców, lub dla dziewczynek. Klocki rozwijają umiejętności manualne, wyzwalają kreatywność, a przede wszystkim dają możliwość odmiany w codziennej zabawie, co z pewnością będzie pożyteczne dla rozwoju maluchów. Należy jednak bezwzględnie pamiętać o tym, że klocki muszą być dobrane wiekowo do dziecka, by nie sprowadzić na nie niebezpieczeństwa połknięcia czy zakrztuszenia się którymś z elementów. Dla dzieci do 6 miesiąca życia dobrym wyborem mogą być klocki z miękkich materiałów, którymi zabawa wówczas polega głównie na dotykaniu, ale i przekładaniu jednego klocka w drugi.

Stacjonarnie czy w Internecie?

Wybór miejsca zakupu jest dowolny, jednak warto zwrócić uwagę na sklepy internetowe, które dają o wiele większe możliwości zaoszczędzenia pieniędzy na kupnie klocków i nie tylko. Dodatkowo można porównywać oferty konkretnych sklepów czy marek bez wychodzenia z domu, dzięki czemu zaoszczędzić można dużo czasu. Jedno jednak jest pewne – klocki to świetna alternatywa zabawek, która ma wiele korzyści dla samego dziecka, ale i rodziców.

Przy współpracy: https://www.landtoys.pl/