Jakie farby do malowania modeli ?

O tym jakich farb użyć do malowania można by napisać książkę. Każdy modelarz wraz ze zdobywaniem doświadczenia i po przetestowaniu różnych materiałów, farb itp., a także po odkryciu ich właściwości ma swoje ulubione i sprawdzone marki. To co dla jednego będzie zaletą innego może denerwować. Rynek farb modelarskich jest szeroki. Przede wszystkim farby dzielą się na dwie kategorie : akrylowe lub emaliowe. Ilość producentów farb jest dość spora i można tutaj wymienić m.in. takie marki jak Pactra, Tamiya, Humbrol, Vallejo, Mr. Hobby, Revell i co najmniej kilkanaście innych. Pactra jest na pewno jedną z kluczowych marek od której wiele osób zaczynało swoją przygodę z modelarstwem. 

Gdzie kupować farby ? 

Dawniej wszelkiego rodzaju materiały modelarskie, kupowało się w tradycyjnych sklepach modelarskich. Jednak w dobie internetu tradycyjne sklepy przeszły do lamusa i może jeszcze w dużych miastach uda nam się trafić na jakiś tradycyjny sklep modelarski. Obecnie najłatwiejszym sposobem na zakup materiałów modelarskich są sklepy internetowe. Sklepy te dysponują na prawdę dużą ilością asortymentu i każdy modelarz bez względu na dziedziny znajdzie coś dla siebie. Ceny są przyzwoite, a terminy wysyłek krótkie. 

Czym malować ? 

Generalnie wyróżnia się dwie techniki malarskie, albo pędzlem albo metodą natryskową. Malowanie pędzlem na pewno jest niezbędne w przypadku małych elementów. Namalowanie szczegółów np. wyposażenia kabiny pilota, albo twarzy żołnierza wymaga precyzji i odpowiednio małego pędzelka. Rozmiary takich pędzli to na przykład 000 i tego praktycznie nie wykonamy w inny sposób. Natomiast malowanie dużych powierzchni przy wykorzystaniu pędzli raczej nie będzie najlepszym wyborem. Nigdy nie uda nam się osiągnąć takiego efektu jak metodą natryskową. W tej metodzie możemy wykorzystać farby w sprayu lub aerograf. Farby w sprayu mają wiele wad, jednak w przypadku braku aerografu wydają się dobrą alternatywą. Najlepszą metodą do malowania dużych powierzchni jest wykorzystanie aerografu. Jednak wymaga to doświadczenia, a także dodatkowego osprzętu w postaci kompresora. Malowanie aerografem wymaga także zachowania dużej czystości, ponieważ każda drobina kurzu będzie przyklejać się razem z farbą. Ponadto po zakończeniu pracy aerograf trzeba starannie wyczyścić, ponieważ zaschnięta farba może doprowadzić do jego uszkodzenia.