garden

Warzywa z własnego ogrodu to dla wielu wspaniały smak dzieciństwa. Obecnie, ze względu na szybki tryb życia, niewiele osób ma czas na prowadzenie własnego ogrodu warzywnego z przekonania, że wymaga on bardzo dużo pracy. W rzeczywistości, przy odpowiednim planowaniu, pielęgnacja rosnących w nim warzyw nie musi być pożeraczem czasu, a jej efekty będą niezwykle zadowalające i satysfakcjonujące.

Planujemy miejsce i rozkład grządek

Pierwszym krokiem jest zastanowienie się, jakie warzywa będziemy uprawiać. Nasze babcie w swoich ogrodach miały niemal wszystko. Jeśli zależy nam na zmniejszeniu liczby obowiązków, dobrze jest wybrać tylko te gatunki, które najczęściej wykorzystywane są w kuchni.
Zasada ta działa również w przypadku powierzchni ogródka. Grządki nie muszą być długie, a cały ogród może zajmować zaledwie kilka metrów kwadratowych. Ważne jest jednak, aby zrobić wstępny szkic ogrodu i umiejscowić na nim nie tylko strefy na warzywa, ale również ścieżki. Najlepszym materiałem na stworzenie nawierzchni twardych jest kostka brukowa. Zapewnia trwałość, jest odporna na ścieranie, łatwa w czyszczeniu. Doskonale sprawdzi się w tej roli. Pamiętać należy również o nawodnieniu. Jeśli ogródek jest niewielki wystarczy konewka lub woda z węża, jeśli jednak planujemy dużą powierzchnię warto zainwestować w specjalne natryski.

garden2

Mini szklarnia na warzywa

Jeśli wokół domu jest niewiele miejsca na stworzenie ogródka warzywnego rozwiązaniem jest niewielka szklarnia. Idealnie sprawdzi się duża drewniana skrzynia wypełniona odpowiednim podłożem, na górze której zamontowana jest konstrukcja ze szklanymi szybami lub folią. Taka skrzynia może stać nawet na kostce brukowej, ponieważ nie naruszy jej stanu. Zaletą jej jest również możliwość przenoszenia oraz estetka – doskonale pasować będzie również do nowoczesnych aranżacji ogrodowych.

Kiedy plan jest już gotowy…

ogrod

Rozpoczęciem działań powinno być przygotowanie podłoża. Jeśli w miejscu ogródka znajduje się trawnik, należy go usunąć i pozbyć się wszystkich jego pozostałości. Kolejnym krokiem jest wyznaczenie stref i położenie kostki brukowej we właściwym dla chodnika miejscu oraz użyźnienie podłoża tam, gdzie będą rosły warzywa. W zależności od wybranych gatunków należy je albo wysiać do podłoża albo przesadzić z pojemników. Warto skorzystać z odpowiednich kalendarzy dla ogrodników, które w sposób jasny przedstawiają, w których miesiącach należy siać lub sadzić wybrane warzywa. Pielęgnacja opiera się przede wszystkim na pieleniu oraz dbaniu o nawodnienie. Jeśli wyrywanie chwastów nie należy do ulubionych zajęć, warto skorzystać z rozwiązania, które minimalizuje ich występowanie – agrowłóknina lub inaczej mata szkółkarska. Sprawdzi się ona przede wszystkim w przypadku warzyw wysadzanych, na przykład pomidorów. W przypadku gatunków siewnych może stworzyć problem podczas zakorzeniania się ich w gruncie. Wyłożenie tego materiału powinno wykonać się zaraz po położeniu kostki brukowej i użyźnieniu podłoża.

Tekst przy współpracy z firmą Betor.