kostka

W budownictwie ceni się przede wszystkim rozwiązania proste, a jednocześnie skuteczne. Najważniejsze jest, aby wykorzystany materiał był dobrej jakości i w pełni spełniał swoje funkcje, dzięki czemu zyskujemy gwarancję powodzenia budowy. Jednym z tego typu materiałów jest wełna mineralna. Poza budownictwem, znajduje ona również swoje zastosowanie między innymi w energetyce. Jej szeroki wachlarz zalet sprawia, że jest jednym z najczęściej wykorzystywanych surowców w wielu gałęziach gospodarki.

Cechy wełny mineralnej

Materiał ten jest produkowany z kamienia bazaltowego, dolomitu, gabro lub kruszywa wapiennego. Jej produkcja odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze. Podczas rozgrzewania minerałów powstają włókna, do których dodaje się specjalną żywicę. W ten sposób powstaje mieszanka, z której można uformować płyty, otuliny i maty. Włókna dodatkowo są poddawane procesowi hydrofobizacji, dzięki czemu nie chłoną wody. Współcześnie, wełna mineralna stanowi podstawową alternatywę dla styropianu oraz sztywnych pianek. 

Materiał ten jest ceniony przez budowlańców przede wszystkim ze względu na swoje właściwości izolacyjne. Dotyczy to zarówno izolacji ciepła, jak i izolacji akustycznej. Zdolność surowca do przewodzenia ciepła określa się poprzez współczynnik przewodzenia ciepła. Im niższy poziom przewodzenia ciepła, tym lepsze zdolności izolacyjne danego produktu. 

rusztowanie

Zastosowanie wełny mineralnej

Wełna mineralna jest stosowana przede wszystkim do izolacji cieplnej i akustycznej wszelkiego rodzaju budynków. Montuje się ją na ścianach, dachach oraz stropach. Jej właściwości pozwalają również na wzmocnienie odporności ogniowej oraz ograniczenie emisji hałasu i tłumienie drgań. Aby wełna mineralna w pełni zachowała swoje właściwości, należy ją w szczególny sposób chronić podczas transportu. Najważniejsze jest, aby zabezpieczyć ją przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. W budownictwie najczęściej wykorzystuje się wykonane z niej maty i płyty. Nieco rzadziej, przeważnie w przypadku miejsc trudno dostępnych, możemy spotkać się z wełną w postaci granulatu.