wystroj-malego-pokoju

Małe pomieszczenia kojarzą się wielu osobom przeważnie z jakimś ściskiem i ogólnym zagraceniem, które wcale nie jest przytulne, lecz sprawia, że czujemy się nim wręcz nieco przytłoczeni. W czasach meblościanek, kiedy nie było dostępnych żadnych innych mebli, rzeczywiście tak to wszystko mogło wyglądać. Dziś jednak mamy dostęp do wielu nadzwyczaj nowoczesnych i bardzo praktycznych elementów wyposażenia, dzięki którym możemy wyczarować wspaniały pokój z zupełnie niewielkiego pomieszczenia.

Pierwszym pomysłem na zaoszczędzenie miejsca, bez jednoczesnej rezygnacji z potrzebnych nam sprzętów, jest bez wątpienia zakup mebli wielofunkcyjnych. Dla przykładu możemy kupić łóżko, które po ułożeniu poduszek staje się idealną kanapą, idealną, gdy przyjdą na przykład do nas w odwiedziny niespodziewani goście. W ofertach wielu firm produkujących meble, są także różnego rodzaju łóżka piętrowe, pod którymi umieszczone są czy też mogą być biurka oraz szafa. Taki prosty, ale zazwyczaj bardzo przydatny mebel zastępuje praktycznie cały zestaw potrzebny do pokoju dziecka w wieku szkolnym czy też nastolatka.

Aby mały pokój sprawiał wrażenie nieco większego, warto jest zrezygnować z dużej ilości dodatków. W zupełności wystarczą jakieś ozdobne poduszki, kwiaty na parapecie oraz ciekawa i oryginalnie się prezentująca fototapeta na ścianie. Są nawet specjalne fototapety, które są drukowane tak by optycznie powiększać pomieszczenie; dobrze dobrana fototapeta może zrobić naprawdę spora różnicę w sposobie odbierania wielkości pomieszczeń.

maly-pokoj-aranzacja

W przypadku, gdy umieścimy zbyt wiele dodatków i gadżetów, może okazać się, że pokój optycznie się zmniejszy i zacznie przypominać zagracaną graciarnię. W wystroju pomieszczeń tego rodzaju warto jest używać kolorów, oby tylko były one utrzymane w jasnych tonacjach. Niestety ciemne kolory nie są najlepszym wyborem do małych pomieszczeń gdyż potrafią jeszcze bardziej je przytłaczać.

Ciekawe zastosowania mają też lustra. Odpowiednio umieszczone zwiększają optycznie pomieszczenie. Często lustro zakłada się na jedną lub dwie ściany. Musi być ono odpowiednio duże, aby uzyskać pożądany efekt.

Pamiętajmy też a może nawet przede wszystkim, że nasz pokój to nie tylko podłoga i nie tylko na niej możemy pomieścić swoje rzeczy. Półki warto jest powiesić na ścianach, gdzie z powodzeniem umieścimy zarówno książki jak i pudełka z wieloma innymi rzeczami. Wystarczy tylko to dobrze zaplanować. W skrajnych przypadkach, kiedy naprawdę nie mamy dużo miejsca, możemy zastąpić biurko bardzo szerokim blatem z zawiasami, który przykręcić należy do ściany. Wystarczy tylko dosunąć krzesło i miejsce do pracy mamy gotowe. Zamiast ustawiać na szafkach, półkach czy biurku niezliczone ilości rzeczy wystarczy pochować je do pudełek, co wygląda przede wszystkim bardziej estetycznie. Jak widać pomysłów jest bardzo dużo i w zasadzie tylko od nas zależy czy i w jaki sposób zechcemy je wykorzystać.