Jak powstaje styropian?

Styropian czyli polska nazwa polistyrenu – materiału wykorzystywanego chętnie do izolacji budynków. Tworzywo prawie idealne, dzięki któremu nasz dom jest zabezpieczony przed zmieniającymi się warunkami pogodowymi, a ogrzewanie staje się wydajniejsze. Styropian powstaje w procesie spieniania granulek polistyrenu. Spienienie występuje podczas podgrzewania materiału parą wodną. Komórki wówczas łączą się ze sobą, pozostawiając niewielkie przestrzenie powietrza pomiędzy nimi. Ich wielkość zależy od gęstości materiału.

Czy ocieplanie budynku styropianem jest opłacalne?

Styropian jest materiałem, który świetnie sprawdza się do ocieplana budynków. Poprzez swoje właściwości izolujące sprawia, że o połowę mniej ciepła ucieka z domu, co w konsekwencji przekłada się rzecz jasna na rachunki, które także stają się niższe. Chociaż jednorazowy wydatek na ocieplenie ścian może nieco uszczuplić portfel, to jednak mając na uwadze kolejne lata ogrzewani domu, ta inwestycja zwróci się bardzo szybko.

Polistyren – materiał prawie idealny

Styropian jest materiałem który nie ulega szybko procesowi eksploatacji. Jest odporny na grzyby, pleśń oraz bakterie. Substancja z jakiej jest zrobiony w żaden sposób nie jest szkodliwa i nie wpływa negatywnie na zdrowie. Potwierdzeniem tego może być fakt, że wiele jednorazowych opakowań do przechowywania żywności jest wykonana właśnie ze styropianu. Jest to lekki materiał, który podczas budowy sprawdza się świetnie, ponieważ nie obciąża dodatkowo konstrukcji. W budownictwie używa się styropianu samogasnącego, który po zetknięciu z ogniem zapala się, ale zaraz po odstawieniu płomienia szybko gaśnie. Styropian Bydgoszcz jest właśnie tego rodzaju tworzywem chętnie wykorzystywanym przez konsumentów. Nie jest to jednak materiał idealny. Należy pamiętać, że kiedy jest długotrwale wystawiony na działanie promieni UV, może mieć tendencje do żółknięcia. Nie należy łączyć go także z różnego rodzaju rozpuszczalnikami organicznymi takimi jak: aceton, octan etylu, benzen. Styropian wytrzymuje temperaturę do osiemdziesięciu stopni Celsjusza, jeśli poddamy tworzywo wyższym wartościom – może ulec stopieniu.

Sprawdź także: https://elektromaniacy.pl/ oraz https://epasjonaci.pl/