
Wszystko co chciałbyś wiedzieć o drewnie konstrukcyjnym
Drewno to podstawowy surowiec wykorzystywany od wielu lat w produkcji różnorakich przedmiotów. Wielokrotnie był i jest elementem konstrukcyjnym domów, szop lub stodół. Każdy element wykorzystywany w konstrukcji budynków, także mieszkalnych, musi być odpowiednio przygotowany i spełniać istotne kryteria. Jakie musi być zatem drewno, aby służyć jako surowiec konstrukcyjny?
Do czego wykorzystujemy drewno w budownictwie?
Właściwie do wszystkiego. Drewno towarzyszy ludzkości od najbardziej zamierzchłych czasów. Już od pierwszych oznak życia staraliśmy się okiełznać ogień i zbudować dach nad głową. Najpierw wykorzystywaliśmy jaskinie i inne twory natury, a drewno służyło nam do tworzenia narzędzi potrzebnych do polowania. Z czasem zaczęliśmy tworzyć jamy i szałasy
z gałęzi, a po latach nauczyliśmy się także ścinać drzewa i korzystać z przetworzonych desek. Po kilku wiekach drewno stało się jednym z głównych surowców do budowy domów, jednak skutecznie wyparły je nowe technologie, takie jak kamieniem, cegły czy marmury. Drewno pozostało atrybutem ubogich, a do naszych czasów przetrwało głównie jako element konstrukcyjny więźby dachowej. Niemniej w całej naszej historii pozostaje i towarzyszyć nam będzie w różnej formie po kres ziemi.
Jakie rodzaje drewna wykorzystujemy dziś?
Drewno konstrukcyjne musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim być wytrzymałe, twarde, suche, odporne na rozciąganie i inne napięcia, a także nie może posiadać wad (sęki, zbyt porowata struktura). Istnieje kilka rodzajów drewna, które są niezwykle trwałe i drogie. Są też ekskluzywne, dlatego mało kto decyduje się na użycie starego, leżakującego w wodzie przez lata dębu. Wśród polskich drzew królują modrzew i sosna. Równie często spotykane w budownictwie są konstrukcje drewniane z jodły i świerku. Najtwardszy z nich jest modrzew, najpopularniejsza sosna. Świerk wymaga długotrwałego suszenia, jednak spektrum jego zastosowań jest niezwykle szerokie. Jodła jest wykorzystywana praktycznie jedynie jako drewno konstrukcyjne, ale zawiera mniejszą ilość żywic, przez co jej suszenie jest trudniejsze.
O co chodzi w klasyfikacji drewna?
Istnieje specjalna skala, stworzona specjalnie dla oceny przydatności drewna do obróbki i wykorzystania w różnych sytuacjach. W przypadku drewna konstrukcyjnego są to klasy wytrzymałości, które pokazują jakie właściwości spełnia dany gatunek. Dzięki temu wiemy do czego możemy używać konkretnych rodzajów drewna i na jakich elementach możemy oprzeć dach naszego domu. Im wyższa liczba tym większa ilość właściwości, a zatem w praktyce lepsze drewno. Branża budownicza do celów konstrukcyjnych używa najczęściej drewna o oznaczeniu C24 i C27, przy czym litera oznacza drzewa iglaste (liściaste posiadają oznaczenie D), a najwyższa możliwa wartość wynosi C50 (oraz D70).
Drewno jako element konstrukcyjny jest wykorzystywane w budownictwie od wieków. Współczesna technologia pozwala na dopracowanie możliwości obróbki i przygotowania drewna do perfekcji, w związku z czym drewno staje się coraz skuteczniejszą metodą. Jest ono jednak stosunkowo drogie oraz podatne na działanie różnych czynników atmosferycznych, nie wspominając o konieczności zaimpregnowania go przeciwpożarowo.
Tekst przy współpracy z betor.pl.