Otulina stanowić może doskonałą izolację dla różnego typu rur hydraulicznych. Uzyskuje się wówczas zwiększenie funkcjonalności rur, a także zwiększenie wydajności systemu.

Materiały stosowane na otuliny

Otulina na rury – do czego służy? Jest to pytanie, które zadają sobie przede wszystkim amatorzy hydrauliki. Otulina to bardzo popularnie stosowane materiał, który chroni rury przed warunkami z zewnątrz. Istnieją różne rodzaje etui, które różnią się rozmiarami, budową i strukturą. Przede wszystkim jednak otuliny charakteryzują się różnym typem materiału oraz właściwościami. Najczęściej stosowane są tak zwane materiały porowate, z typowych tworzyw sztucznych. Jednak to wzmocnienia hydraulicznej instalacji wykorzystać można również maty, pianki oraz materiały włókniste. Co więcej istnieje także możliwość dodatkowego zabezpieczenia otuliny przed uszkodzeniem oraz wilgocią z wykorzystaniem folii aluminiowej. Najczęściej nieotuliny stosowana jest wełna mineralna lub wełna szklana, które są materiałami otwartymi na wysoką temperaturę. Ponadto nie są to materiały kurczliwe, kruche ani topliwe. Nie pochłaniają również w jego ci. Najlepsze właściwości izolacji oraz wysoką elastyczność posiada natomiast wełna szklana. Wykorzystuje się ją najczęściej w instalacji w kotłowniach oraz przemyśle. Natomiast pianka polietylenowa charakteryzuje się ogromnym współczynnikiem dyfuzji pary. Oznacza to, że jest niemalże nienasiąkliwa. Może być bardzo cienka, a jednocześnie doskonale chronić izolacje w ścianach oraz podłodze. Wytrzymuje nawet temperatury sięgające do minus 80 stopni Celsjusza oraz Plus 105 stopni Celsjusza. 

Kiedy stosuje się otuliny

Izolacje w przypadku prostych instalacji, na przykład grzewczej lub odpływowej wymagają zastosowania na przykład pianki polietylenowej. Dzięki elastyczności można będzie z łatwością ochronić izolację. Natomiast jeżeli izolacja ma obejmować bardziej skomplikowany system – wówczas korzysta się z otuliny z kauczuka syntetycznego. Jest to tworzywo o doskonałej elastyczności, Dzięki czemu można dopasować go nawet do wymyślnych kształtów instalacji hydraulicznej. Natomiast rury instalacji solarnej również można otulać kauczukiem syntetycznym. Jednak konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie przed gryzoniami, warunkami atmosferycznymi oraz ptactwem. Dlatego konieczne jest stosowanie dodatkowej warstwy folii. Rury cylindryczne można uczulić natomiast miękką pianką polietylenową. Jest to idealna otulina, które zapewnia wysoką szczelność i jest gwarancją poprawnego działania instalacji.